Transgraniczna współpraca
regionów
Uczestnicy panelu „Wyzwania transgranicznej współpracy regionów na rzecz ożywienia gospodarczego” podkreślili, że kooperacja jest niezbędna do realizacji dużych projektów, a dotychczasowe formuły mogą nie wystarczyć. Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego zaznaczył, że prawdziwa siła tkwi w partnerstwie:
Dla mnie ważna jest przede wszystkim współpraca. Często powtarzam, że w pojedynkę się idzie szybciej, ale w zespole idzie się dalej, dlatego warto budować partnerstwa.
Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, dodał, że wspólne strategie rozwoju są kluczowe, zwłaszcza w kontekście współpracy z sąsiadami na Słowacji:
Dobrze jest, że współpracujemy jako samorządy, ale bardzo dobrze, że współpracujemy też, mając na uwadze Izby Gospodarcze, które dzisiaj tu są reprezentowane.
Podczas panelu omawiano również znaczenie podejmowania decyzji na podstawie rzetelnych danych naukowych. Prof. Andrzej Szarata, Rektor Politechniki Krakowskiej zwrócił uwagę na złożoność współczesnych wyzwań, które wymagają dostępu do różnych danych oraz ich umiejętnej analizy. Uczony podkreślił także, że efekt synergii w transgranicznej współpracy może przynieść nieoczekiwane korzyści.
W kontekście konkretnych rozwiązań Paweł Kukla, prezes Sądeckiej Izby Gospodarczej, zasugerował powołanie pełnomocnika rządowego dla Polski i Słowacji, który miałby na celu intensyfikację współpracy.
Zdaniem Štefana Bieľaka z Samorządowego Kraju Preszowskiego niezbędne jest wsparcie rządów, aby regiony mogły sprostać strategicznym wyzwaniom. Podkreślił, że finansowanie dużych projektów nie może opierać się wyłącznie na budżetach lokalnych.
Potrzebna jest spójna strategia współpracy, która umożliwi efektywne wykorzystanie potencjału regionów w obliczu wyzwań gospodarczych i społecznych.