ROZMOWY Z PARTNERAMI KRYNICA FORUM 2023

Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego: W Krynicy-Zdroju będziemy świadkami wartościowych dyskusji w uznanym gronie


„Z nadzieją oczekujemy września i będziemy robić wszystko, by każdy, kto odwiedzi Krynica Forum, wyjechał z przekonaniem, że jesteśmy regionem gościnnym, życzliwym, otwartym i bezpiecznym” – mówi Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

 
Panie marszałku, w dniach od 13 do 15 września odbędzie się Krynica Forum. Jest to przedsięwzięcie z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej, jego gości, ale też z udziałem strony koreańskiej i wielu ekspertów z Ukrainy. Co dla Województwa Małopolskiego, Partnera Głównego wydarzenia, oznacza fakt, że Krynica będzie miejscem tak prestiżowego spotkania?

To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy współpracować z Prezydentem Andrzejem Dudą i gościć znakomitych gości – nie tylko z Ukrainy, ale również z Korei oraz innych państw. Organizacja Krynica Forum stanowi efekt wspólnej pracy i staje się coraz ważniejszym wydarzeniem, o zasięgu nie tylko krajowym, ale również międzynarodowym. Fakt, że będziemy podejmować tak ważne osobistości i że odbywa się u nas debata poświęcona najważniejszym tematom, stanowi dla Małopolski i dla Krynicy-Zdroju wyjątkowe wyróżnienie. Debata będzie dotyczyć zarówno polityki międzynarodowej, jak i systemów geopolitycznych oraz spraw gospodarczych. Jestem pewien, że będziemy świadkami naprawdę wartościowych dyskusji w uznanym gronie.

Forum Koreańsko-Polskie, na które Prezydent RP zaprosił przedsiębiorców podczas wizyty Prezydenta Yoon Suk Yeola w Warszawie, to inicjatywa, która mocno wpłynie na międzynarodowy odbiór Krynica Forum.

Nasze stosunki z Koreą zasługują na szczególną ekspozycję. Projekt elektrowni atomowej to jedno z kluczowych zadań związanych z bezpieczeństwem energetycznym Polski. To będzie pierwsza tego rodzaju polsko-koreańska inwestycja w partnerstwie także z biznesem prywatnym. Jednocześnie prowadzone są rozmowy rządowe ze stroną amerykańską dotyczące budowy elektrowni, te projekty wzajemnie się uzupełniają. Niewątpliwie jednak duża jest dynamika współpracy polsko-koreańskiej – i to w kwestiach związanych z budową elektrowni, i w sprawach dotyczących przemysłu zbrojeniowego. Chodzi przecież nie tylko o zakupy sprzętu wojskowego, ale również o ulokowanie w Polsce inwestycji koreańskich. Znakomicie, że możemy o tym porozmawiać w Małopolsce.

W ubiegłym roku, kiedy Prezydent Duda odwiedził Forum w Krynicy, podkreślił, że to wydarzenie ma już swoje miejsce w politycznym i gospodarczym kalendarzu Rzeczpospolitej. W Davos w styczniu tego roku Prezydent RP otworzył dyskusję dotyczącą polsko-koreańskiego projektu utworzenia elektrowni jądrowej, jak również debatę ambasadorów państw Europy Środkowo-Wschodniej przy kwaterze głównej NATO. Obydwa panele będą miały swoją kontynuację właśnie podczas Krynica Forum.

Widzimy wyraźny sygnał, że to właśnie Krynica-Zdrój jest numerem jeden spośród podobnych inicjatyw. Potwierdza to fakt, że udało się uzyskać łączność z wątkami podejmowanymi w Domu Polskim w Davos. Z nadzieją więc oczekujemy września i będziemy robić wszystko, by każdy, kto odwiedzi Krynica Forum, wyjechał z przekonaniem, że jesteśmy regionem gościnnym, życzliwym, otwartym i bezpiecznym. Udowodniliśmy to już w czasie III Igrzysk Europejskich, pokazaliśmy także podczas Festiwalu Piękna, który niedawno się odbył w Nowym Sączu. Z kolei po Krynica Forum rozpocznie się Europejski Kongres Sportu i Turystyki w Zakopanem. Wszystkie działania podejmujemy z myślą o tym, by pokazywać Małopolskę jako region, do którego warto przyjechać, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Chcemy, aby każdy, kto nas odwiedzi, pomyślał ostatniego dnia wizyty: „Szkoda, że już wyjeżdżam, ale z pewnością tu wrócę”.


Województwo Małopolskie jest Partnerem Głównym Krynica Forum 2023.

Zapisz się do newslettera