Przemyślane inwestycje

z unijnych środków 


Eksperci i przedstawiciele samorządów podczas panelu „Jak mądrze wydać nową falę unijnych środków?” zgodzili się, że fundusze te powinny być traktowane jako inwestycja w przyszłość, korzystna zarówno dla rozwoju regionalnego, jak i dla całej polskiej gospodarki. Kluczowe jest, aby unijne pieniądze były wydawane z rozwagą, co wymaga planowania inwestycji opartego na rzeczywistych potrzebach regionów.

Marszałek Województwa Małopolskiego, Łukasz Smółka podkreślił dynamiczny rozwój Małopolski, gdzie inwestycje realizowane są w szybkim tempie. Wzrost liczby pasażerów w transporcie kolejowym oraz znaczny ruch na krakowskim lotnisku przekładają się na nowe miejsca pracy. Zwrócił uwagę, że środki unijne powinny wspierać nie tylko rozwój infrastruktury, ale także innowacje, kulturę i kapitał ludzki.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, była wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, wicemarszałkini Województwa Podkarpackiego wskazała na potrzebę strukturalnych funduszy na infrastrukturę, które są kluczowe dla poprawy jakości życia mieszkańców.

Bezpieczeństwo mieszkańców znalazło się w centrum strategii inwestycyjnych, a doświadczenia z powodzi w 2010 roku podkreśliły znaczenie inwestycji w infrastrukturę przeciwdziałającą klęskom żywiołowym oraz systemy reagowania kryzysowego.

Uczestnicy dyskusji wskazali również, że przeszkody administracyjne spowalniają proces wydawania funduszy unijnych. Jak zauważył Patryk Wichra, poseł na Sejm RP, „KPO to środki szybkie, dynamiczne, które muszą być łatwe w wydawaniu i rozliczaniu. U nas wciąż jest za duża >>papierologia<<”.  

Na zakończenie panelu omówiono przykład rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa jako model rozsądnego wydawania funduszy. Uczestnicy podkreślili, że większa współpraca między rządem a samorządami, zwłaszcza w zakresie budownictwa mieszkań, mogłaby znacząco poprawić efektywność zagospodarowania dostępnych środków.

 

 

 

Zobacz inne aktualności

Zapisz się do newslettera