Małopolska Regionalną
Doliną Innowacji
Małopolska znalazła się w gronie regionów wyróżnionych przez Komisję Europejską prestiżowym statusem Regionalnej Doliny Innowacji. Tytuł jest potwierdzeniem, że Małopolska konsekwentnie realizuje założenia Regionalnej Strategii Innowacji i może wnieść ważny wkład merytoryczny w ramach współpracy z innymi regionami na szczeblu europejskim. Uzyskanie statusu Regionalnej Doliny Innowacji niesie ze sobą szereg korzyści dla Małopolski i jej mieszkańców. Przede wszystkim, umożliwia i ułatwia dostęp do dodatkowych funduszy europejskich, które można przeznaczyć na realizację projektów skupiających się na rozwijaniu innowacji technologicznych i społecznych.
Regionalne Doliny Innowacji to inicjatywa, która ma na celu stworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju przełomowych technologii i wspieranie współpracy międzyregionalnej w całej Europie. Małopolska jest jednym z 11 regionów w Polsce i 151 w całej Unii Europejskiej, które otrzymały ten tytuł. To wyróżnienie zostało przyznane przez Komisję Europejską na podstawie zaangażowania naszego regionu w rozwijanie i wspieranie innowacyjności. Nadanie tego prestiżowego statusu jest potwierdzeniem, że region konsekwentnie realizuje założenia Regionalnej Strategii Innowacji 2030 oraz jest gotowy do dalszego wzmacniania polityki innowacyjnej i inwestycji w nowoczesne technologie, zwłaszcza w kontekście Nowego Europejskiego Planu na Rzecz Innowacji.
Konkretne korzyści
Przez uczestnictwo w tym prestiżowym gronie przedsiębiorcy z Małopolski będą mieli dostęp do najnowszych technologii oraz możliwość uczestniczenia w międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych. Dzięki temu łatwiej im będzie wprowadzać innowacyjne produkty i usługi, co zwiększy ich konkurencyjność na rynku europejskim i światowym. Ponadto, będąc elementem ekosystemu, zyskają platformę wymiany wiedzy i doświadczeń z innowatorami i naukowcami, co pozwoli im na bardziej efektywne zarządzanie innowacjami w swoich firmach.
Z kolei środowisko naukowe – uczelnie, ośrodki badawcze, centra transferu technologii, laboratoria – zyskają dostęp do większych funduszy na prowadzenie badań i realizację innowacyjnych projektów. Wzrośnie także liczba międzynarodowych współprac badawczych, co pozwoli na wymianę wiedzy i doświadczeń z naukowcami z całej Europy. Dla młodych naukowców i studentów będzie to okazja do uczestniczenia w prestiżowych projektach i rozwijania swojej kariery naukowej w dynamicznym, innowacyjnym środowisku.
Obszarem, w którym Małopolska zamierza rozwijać swój potencjał technologiczny w ramach Dolin Innowacji jest cyfrowe zdrowie. Celem podejmowanych działań ma być stworzenie warunków, które będą sprzyjały rozwojowi przełomowych innowacji, ich popularyzacji i komercjalizacji oraz stymulowanie współpracy pomiędzy różnymi krajami UE na szczeblu międzyregionalnym.
Trzy drogi, jeden cel
Status Regionalnej Doliny Innowacji można uzyskać w jeden z trzech możliwych sposobów. Oprócz złożenia aplikacji, która jest rozpatrywana przez ekspertów Komisji Europejskiej, istnieją jeszcze dwie inne ścieżki związane z udziałem danego regionu w konkursach w ramach Instrumentu Międzyregionalnych Inwestycji w Innowacje (I3) oraz Horyzontu Europa. Warunkiem otrzymania statusu jest oczywiście przyznanie dofinansowania na realizację projektu w którymś z konkursów. Małopolska, niezależnie od sukcesu złożonej na ręce Komisji Europejskiej aplikacji, jest obecnie zaangażowana w nabór do Horyzontu Europa, występując jako partner w międzynarodowym konsorcjum, a zgłoszony projekt jest obecnie w fazie ewaluacji.
– Wyróżnienie tytułem Regionalnej Doliny Innowacji to ważne osiągnięcie, które stanowi efekt dużego przywiązania naszego regionu do rozwijania potencjału w dziedzinach wchodzących w zakres inteligentnych specjalizacji. Obecnie obserwujemy to, co dzieje się w konkursie Horyzont Europa, gdzie nasz innowacyjny projekt „UNITE – Europejskie Doliny Zdrowia Cyfrowego” związany z cyfryzacją zdrowia ma szansę na otrzymanie grantu umożliwiającego realizację ambitnych przedsięwzięć z zakresu opieki nad pacjentami, przepływem danych medycznych czy wsparciem personelu medycznego. W przypadku Horyzontu Europa jesteśmy jedynym regionem z Polski, który podjął wyzwanie przygotowania aplikacji – podkreśla Marszałek Łukasz Smółka.
Akceptacja i w dalszej kolejności realizacja projektu UNITE oznaczałaby, że Małopolska nie tylko niejako drugi raz potwierdziłaby swój status Regionalnej Doliny Innowacji, ale przede wszystkim uzyskałaby wsparcie rzędu 600 tys. euro na przewidziane dla niej w projekcie zadania dot. stworzenia i aktywizacji specjalnej grupy roboczej oraz działań związanych z ekspansją i promocją UNITE na zewnątrz. Całkowita wartość projektu to 19 961 417 mln euro, z czego wkład finansowy UE wyniesie 50%.
Sprzyjać innowacjom
Nowy europejski plan na rzecz innowacji został przyjęty w lipcu 2022 r. Dokument ma ułatwić rozwijanie i wprowadzanie na rynek nowych technologii, które pomogą Europie sprostać najpilniejszym wyzwaniom społecznym. Plan określa 25 działań w ramach 5 inicjatyw przewodnich, których realizacja pozwoli wykorzystać mocne strony UE: jednolity rynek, silną bazę przemysłową, talenty, stabilne instytucje i społeczeństwa demokratyczne – aby stymulować innowacje w najbardziej zaawansowanych technologiach (innowacje typu „deep tech”), a także by wykorzystać możliwości oferowane przez transformację ekologiczną i cyfrową oraz potrzebę przyszłej strategicznej autonomii.