Innowacje
– priorytet w Małopolsce
Podczas panelu „Międzynarodowe partnerstwa Małopolski: mosty do innowacji i rozwoju” eksperci podkreślili kluczową rolę globalnych współpracy dla rozwoju nowoczesnych technologii i transferu wiedzy, które przyczyniają się do dynamicznego rozwoju regionu. Dzięki partnerstwom z zachodnimi instytucjami Małopolska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów:
Mamy ambicje, aby stać się numerem jeden w Polsce, jeżeli chodzi o innowacje. Na razie woj. mazowieckie jest na czele rankingów, ale spróbujemy zostać liderem. Zgłaszamy coraz więcej patentów, mamy najszybszy superkomputer w Polsce. Nasz region jest pożądanym partnerem, który gwarantuje wysoką jakość potencjalnych inwestycji.
– stwierdził Rafał Kosowski, dyr. Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Współpraca z Ukrainą i wsparcie tego kraju w jego odbudowie oraz dążeniach do integracji europejskiej to kolejny istotny aspekt wyróżniający Małopolskę. Region aktywnie wspiera wschodniego sąsiada, jednocześnie umacniając swoją pozycję jako ważny partner biznesowy w Europie.
Podczas panelu omówiono także rolę instytucji badawczo-rozwojowych, dr inż. Michał Wieczorek, dyrektor Centrum Zrównoważonego Budownictwa wskazał Łukasiewicz-Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych jako przykład organizacji odgrywających istotną rolę we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań do przemysłu. Dyskusja skupiła się również na znaczeniu tworzenia odpowiednich warunków dla rozwoju talentów w regionie. Projekty takie jak Małopolskie Centra Transferu Wiedzy SPIN mają na celu nie tylko przyciąganie, ale także zatrzymywanie młodych specjalistów w regionie, czego istotność podkreślał prof. Marek Brzeżański z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.
Oprócz innowacji w tradycyjnych branżach paneliści poruszyli temat technologii przyszłości, takich jak technologie wodorowe i kosmiczne. Małopolska realizuje liczne inicjatywy w tych dziedzinach, w tym działania Małopolskiego Centrum Innowacyjnych Technologii Magazynowania i Transportu Wodoru oraz uczestnictwo w Sieci Europejskich Regionów Wykorzystujących Technologie Kosmiczne (NEREUS).
Wszystkie te działania świadczą o konsekwentnej pracy Małopolski nad umacnianiem swojej pozycji jako innowacyjnego regionu w Europie.